Search

Nehézfémek gyermekjátékokban

Az Amerikában és Európában eladott gyermekjátékok nagy részét valójában Kínában gyártják. Gyakran előfordul, hogy potenciálisan veszélyes anyagtartalom miatti minőségi kifogások alapján drága visszarendelési akciókra kerül sor. Az EU RoHS Irányelv (Restriction of hazardous substances) érvénybe lépése óta világosan szabályozottak a fogyasztási cikkek ólom-, kadmium- vagy higanytartalmára vonatkozó határértékek.


Az Amerikában és Európában eladott gyermekjátékok nagy részét valójában Kínában gyártják. Gyakran előfordul, hogy a potenciálisan veszélyes anyagtartalom miatti minőségi kifogások alapján drága visszarendelési akciókra kerül sor. Az EU RoHS Irányelv (Restriction of hazardous substances) érvénybe lépése óta világosan szabályozottak a fogyasztási cikkek ólom-, kadmium- vagy higanytartalmára vonatkozó határértékek.


 


A gyermekjátékban lévő nehézfémek megbízható kimutatásához feltétlenül a későbbi analízist nem befolyásoló mintaelőkészítést kell végezni. Ekkor a játékot szétbontva először különböző analitikai csoportokra (pl. szín szerint osztályozott műanyagrészek, elektronikai alkatrészek, stb.) osztják, majd ezeket a részeket kb. 3 – 4 mm végfinomságúra aprítják. Erre különösen alkalmas a RETSCH nagyteljesítményű SM 300 vágó malom, amely keményfém vágóéleivel és nagyteljesítményű meghajtásával még a nagyon heterogén keverékeket is hatékonyan felaprítja. Ezután reprezentatív mintaosztás, majd a nyert részminták finomaprítása következik. Ez különösen hatékonyan elvégezhető a ZM 200 ultra-centrifugális malom segítségével. Ez a malom gyorsan és kíméletesen 200 µm méretűnél kisebbre aprítja fel a mintát. Őrlési segédanyagként folyékony nitrogén vagy szárazjég adagolható a mintához, mert ez javítja a minta törési tulajdonságait és a súrlódási hő mérséklődése miatt az illékony komponensek sem távoznak el. Mindkét malom rendelkezik nehézfémmentes aprításra szolgáló őrlőkészlettel, így nem áll fenn mintaszennyezés veszélye az előkészítést követő analízis során.


Az IEC (International Electrotechnical Commission) „Procedures for the Determination of Levels of Regulated Substances in Electrotechnical Products“ dokumentum kifejezetten ajánlja a RETSCH SM 300 (korábban 2000) és ZM 200 malmok használatát az elektronikus termékek analízisét nem befolyásoló mintaelőkészítésben.

Vissza az Újdonságok lapra