Search

Pormetallurgia aprítás és szitálás fémporok előállításához

Az újrafelhasznált nyersanyagok fontos szerepet játszanak a pormetallurgiai eljárásokban. A RETSCH cég számos berendezést kínál, melyek képesek a gyártási folyamatban újrafelhasznált fémporok szitálására ill. fémalkatrészek elporítására. Az alábbi ismertető néhány példát mutat a Retsch készülékek ilyen alkalmazásaira.

Lézer technológiával végzett 3D nyomtatás utáni fémpormaradékok visszanyerése szitálással történő méret szerinti szétválasztással

A RETSCH szitarázók, pl. AS 200 basic típus kiválóan alkalmas összetapadt fémpor szitálására még a 3D nyomtatás előtt vagy a nyomtatás után a fel nem használt fémpor frakciókra való szétválasztásra, hogy a finom részeket még újra felhasználhassák. A Concept Laser nevű, fémalkatrészeket 3D nyomtatással előállító gépek gyártója RETSCH AS 200 basic szitarázót használ erre a célra. Ez az AS 200 szitarázók RETSCH minőségű és megbízhatóságú, ám költségtakarékos típusa. 1-17 méretfrakció készíthető vele rövid szitálási idő alatt. A szitálás teljesítménye és ideje digitális beállíthatósága és kijelzése kényelmessé teszi a vas és nem vas fémek, pl. arany, wolfram-karbid vagy egyéb nemesfémek porai szitálását. Erre a célra legtöbbször az ISO 3310-1 vagy ASTM E11 szabvány szerinti 200 vagy 203 mm átmérőjű és 25 mm vagy 50 mm magasságú RETSCH analitikai szitákat használják. 32 μm – 150 μm lyukméret a leginkább alkalmas a nem összetapadt fémpor szitálással történő visszanyerésére a nyomtatási folyamat után. A legáltalánosabban használt lyukméretek: 32 μm, 40 μm, 50 μm, 63 μm, 100 μm és 150 μm. A jól bevált RETSCH sziták nagystabilitású rozsdamentes acél kerete biztosítja a megbízható szitálási eredményeket. A lyukméretekre vonatkozó specifikációk követelményeinek gondosan megfelelve alakítják ki a szitaszövetet, pontosan beillesztik a szitakeretbe, majd megfeszítik. Mindegyik RETSCH szita egyedi lézergravírozása garantálja a sziták egyértelmű jelölését és visszakövethetőségét.

Vibratory Sieve Shaker
AS 200

Fémfröccsöntés (MIM) során keletkező zöld formák vagy kemény fémalkatészek újrahasznosítása

Fémfröccsöntést (MIM: Metal Injection Molding) alkalmaznak bonyolult geometriai alakú fémalkatrészek gyártásához. A MIM eljárásban kis mennyiségű polimer műanyagot, ún. "binder"-t (kötőanyagot) kevernek a fémporhoz, ez a keverék a kiindulási öntőanyag, a “feedstock”. Ezt az anyagot formázó üregekbe injektálják, hogy elkészüljön a “zöld forma”. A “zöld forma” kialakítása után részben eltávolítják a kötőanyagot, s így keletkezik a "barna forma". Végül szintereléssel állítják elő a kívánt bolyolult alakú, stabil új fémalkatrészt. A gyártás mindegyik lépésében keletkezhet nem kívánt tulajdonságú köztitermék (selejt). Ezeket összetörik és elporítják, hogy nyersanyagként újrahasznosítsák. RETSCH BB 500 XL pofás törőhöz hasonló berendezések percek alatt elporítják a hibás zöld, barna köztitermékeket és kemény fémes alkatrészeket. Alkalmazási példa: 10 kg, 100 mm méretű zöld formákat porítottak két adagban (sarzs) BB 500 XL pofás törővel zárt törőréssel (azaz a mozgó és az álló pofa közvetlenül érintkezett). Mindkét sarzs 85 % 250 μm végfinomságúvá porítódott már 1 perc után.

Jaw Crusher BB 500 XL